W poprzednim artykule mogliście dowiedzieć się, czym jest tak naprawdę charakteryzuje się Solo Q.
Tym razem zapoznacie się z kilkoma prostymi, acz skutecznymi poradami, dzięki czemu wasza rozgrywka w League of Legends będzie nie tylko skuteczniejsza, ale także będzie wam sprawiać więcej radochy i oszczędzi zbędnych stresów.

Tak jak i poprzednio, tak i teraz zaczniemy w kilku punktach o podstawach, bez których nie polepszymy swojej gry:

1. Nie oceniaj innych
Powszechnym zachowaniem w LoLu jest postawa „małego sabotażysty”, który lubi doklejać rogi każdej osobie ze swojej drużyny, za nawet najmniejszy błąd czy śmierć. W końcu zmniejsza on szansę na Twoją wygraną, więc „należy mu się”! Trzeba jednak napisać jasno: taka postawa prowadzi do nikąd! W momencie, gdy zaczynasz wytykać innemu graczowi jego porażki oraz – co gorsza – robisz to notorycznie i wulgarnie, spamując tym samym czat, automatycznie przestajesz skupiać się na grze, zamiast tego emocje biorą górę i twoje myśli wędrują właśnie w kierunku owego gracza. Doprowadza to do momentu, gdy zaczynasz obwiniać go za wszystkie – w tym także i twoje – porażki. Zrzucając odpowiedzialność za własną grę na kogo innego, tracisz nad nią kontrolę, a stąd już tylko krok do porażki.

Jak temu zaradzić? Zadawaj sobie proste pytanie: „Jak mogę naprawić błąd swojego sojusznika”? Kiedy złapiesz się na myśli „Ten gość jest do kitu, ja bym to wycarrował bez problemu” równie dobrze od razu możesz uderzyć się w twarz (nie za mocno) krzycząc „STOP”! -Musisz sobie uświadomić, że w takich momentach to właśnie Ty jesteś jeszcze bardziej odpowiedzialny za grę oraz za to, czy twoja drużyna odniesie zwycięstwo. Innymi słowy – błędy innych powinny mocniej motywować Ciebie do tego, by jeszcze mocniej się starać.

2. Każdy medal ma dwie strony
Musisz sobie uświadomić jedno, drogi czytelniku: każde wydarzenie – tak i w życiu tak i w grze – można wykorzystać w określony sposób. Twoim zaś zadaniem jest wykorzystanie go jak najlepiej!

Twój sojusznik ma 0/6 i gra jak ostatnia ciapa? Znakomicie! Dzięki temu powstaje dla Ciebie szereg możliwości, m.i.n.: → daje Ci on większe pole do popisu → możesz sprawdzić swoje umiejętności przywódcze → wiesz, że nie przede wszystkim musisz polegać na sobie → uczysz się jak wygrywać mimo błędów innych. Działaj mądrze, możesz na przykład pilnować niefortunnego sojusznika i używać go jako wabika, dzięki czemu zgarniesz dodatkowe kille, słowem: pozwolisz towarzyszom Cię nakarmić. Widzisz, jakie to proste?

Zawsze kiedy wydarzy się coś, co w pierwszej chwili uważasz, za wydarzenie złe, tragiczne wręcz – pomyśl o dobrych stronach tego „problemu”, oraz na tym jak to wykorzystać.

Po tym poradniku to TY będziesz postrachem na polu bitwy!
Po tym poradniku to TY będziesz postrachem na polu bitwy!

3. Zapamiętaj: Solo = gra indywidualna!
Jest to sformułowanie, którego użyłem w poprzednim artykule. Ale co to oznacza? Dokładnie tyle, ze jesteś w 100% odpowiedzialny za wynik gry. Uściślając: od Twoich poczynań, myśli, działań zależy wynik rozgrywki i twoje samopoczucie. Twój sojusznik, który karmi przeciwników i sam ma staty 1/7, nie ma tutaj nic do gadania (nawet jeśli co chwila wylewa z siebie wyzwiska na czacie).

Zauważ prostą sytuację. Gra zaczyna się wtedy kiedy statystyki ogólne są równe 0 do 0. To, czy nagle zmieniają się na 1/10 lub 10/1 wymaga czasu i pewnych działań. Oznacza to tyle, że masz określony czas na działanie i zabezpieczenie gry przed rozwojem w inną stronę, niż to sobie zamierzyłeś. Z perspektywy junglera i midera jest to najprostsze, ponieważ i tak musisz mieć wgląd na całą mapę i ją kontrolować przez większą część rozgrywki. Jeśli grasz na tych rolach nie możesz ubolewać nad tym, że twój teammate na którejś z linii to ciamajda i przegrywa grę. Wręcz przeciwnie: gra na tych stanowiskach umożliwia Ci wyjątkowo skutecznie wykorzystywać swoich nie-do-końca radzących sobie sojuszników, poprzez nieoczekiwany wpad na ich linie akurat w chwili, gdy przeciwnik – zachęcony poprzednimi killami – stracił czujność.
Kiedy grasz na innych rolach masz również szerokie pole do popisu. Jako top laner, możesz roamowanie na inne linie czy zastawianie pułapek na przeciwnego junglera. Tego typu działania mogą całkowicie zmienić przebieg rozgrywki. Jeśli grasz jako adc lub support, zazwyczaj wystarczy, że wygrasz swoją linię i zniszczysz wrogiego junglera, który raz na jakiś czas składa Ci wizytę. Do Diamentu 1 masz większą szansę trafić na leśniczego, który padnie gankując Ciebie, niż na takiego, który zakończy gankiem twój żywot. Wszystko zależy od Tego jak ty grasz.

Bez ćwiczeń ani rusz!
Bez ćwiczeń ani rusz!

4. Ćwiczenia czynią mistrza!
Po teorii czas oczywiście na praktykę. Jak możesz wypracować w sobie w pewnym stopniu 100% odpowiedzialności? Stosuj podane poniżej triki!

1) Zapisuj po grze 2 rzeczy, które w następnych rozgrywkach musisz poprawić.
2) Zwiększ swój champion pool – Jest parę metod aby to zrobić, na początek graj nowymi postaciami kilkanaście-kilkadziesiąt gier pod rząd, to znacznie polepszy twoje umiejętności.
3) Graj często, ponieważ praktyka jest mega ważna
4) Bądź bardzo wymagający wobec siebie, wyrzuć ze swojego słownika gracza taki zwrot jak „to wszystko jego/ich wina!”. Wina za przegraną zawsze leży po stronie całej drużyny, czyli także i Twojej. Jeśli gra jest 4v5 lub 5v5, inna sytuacja jest kiedy rozgrywka to 3v5 (2 afków), wtedy faktycznie – po prostu miałeś pecha.
5) W przypadku porażki zadawaj sobie pytania: Co zrobiłem źle? Czego robiłem za mało, aby tą grę wygrać?
6) Zauważ dokładnie KIEDY gra zaczęła się sypać – pomagają przy tym statystyki meczu (Match history) na stronie League of Legends. Najlepiej jest jednak wrócić wstecz myślami do meczu by zastanowić się dokładnie kiedy, w jakich okolicznościach i z jakiego powodu gra przebiegła tak, a nie inaczej.

Podsumowanie
Sposobów na zwycięstwo może być wiele, jednak te podane w niniejszym artykule są na tyle uniwersalne i proste „w obsłudze”, że każdy gracz powinien sobie z nimi poradzić.
Istnieje oczywiście więcej bardziej szczegółowych metod na wygraną. Najlepiej, jeśli metoda jest idealnie połączona dostosowana do gracza. Tym aspektem zajmuję się na sesjach indywidualnych, które prowadzę [FB].11377295_847117795369450_4634408893768994177_n
Każdy może być tam gdzie chce, nie ma do tego żadnych przeciwwskazań, jeśli tylko wie jak to zrobić. Warto o tym pamiętać. Tym akcentem kończymy dzisiejszy poradnik. Do następnego!

.

BRAK KOMENTARZY