Dzisiejsza część cyklu dotyczy samego miejsca poświęcania się naszej pasji. Warsztat początkującego modelarza wymaga chwilę uwagi i pewnych inwestycji, które szybko zwrócą nam się to w postaci wygodnej, niezakłóconej problemami pracy nad naszymi figurkami.

źródło: google.pl

Oświetlenie

Jednym z najważniejszych aspektów naszego warsztaty jest źródło światła – dobrej klasy lampa znacznie ułatwia każdy etap pracy nad modelami, a zwłaszcza ostatni – malowanie. Dobra jasność pozwala nam na dokładniejsze operowanie pędzlem oraz na obserwacje nawet najdrobniejszych detali. Ważną cechą jest barwa jak najbardziej zbliżona do naturalnej, lampy o „chłodnym” świetle powodują odmienne postrzeganie kolorów niż światło słoneczne, co może spowodować różnice w zamierzeniach i skutkach malowania. Sama konstrukcja lampy powinna umożliwić jej różne ustawienie, potrzebne do wygodnego z niej korzystania – dobre są tutaj konstrukcje o długich, ruchomych ramionach. Istnieją produkty specjalnie przeznaczone do pracy, choć trzeba przyznać, że na początek mogą być zbyt dużym wydatkiem.

źródło: google.pl

Miejsce

Jednym z kluczowych elementów warsztatu jest jego umiejscowienie oraz zapewnienie odpowiedniej przestrzeni i organizacji. Nasze miejsce pracy powinno być uporządkowane, tak by móc szybko i bez problemów wyszukiwać potrzebne narzędzia i chemię modelarską. Dobrym rozwiązaniem w przypadku farb są gotowe stanowiska malarskie, z miejscem na kilka-kilkanaście słoiczków bądź skraplaczy z farbą, narzędzia i samą przestrzenią do pracy. Oprócz tego dobrym pomysłem może być zrobienie samemu bądź zaopatrzenie się w stojaki na farbę i organizery – wraz z powiększaniem się naszej kolekcji farb, narzędzi czy elementów modeli szybko możemy zostać przytłoczeniu ich ilością i zagracić nasz kącik modelarski, co będzie rodzić frustrację i problemy z powodu wiecznego poszukiwania zaginionych narzędzi. Dobrze wykonany i zagospodarowany warsztat może być ozdobą naszego domu.

źródło: google.pl

Komfort

Kwestia prozaiczna, ale zarazem bardzo ważna, nasze miejsce pracy powinno sprzyjać relaksowi i być na tyle wygodne, by można było bez nieprzyjemności spędzić w nim kilka godzin pracy wymagającej skupienia – dopasowany fotel bądź krzesło, relaksująca muzyka czy inne elementy wpływające na komfort są ważne, chociaż najważniejszym z nich jest czas. Pośpiech jest najgorszym sprzymierzeńcem w trakcie prac nad naszymi figurkami, gdyż zwłaszcza w początkowych fazach wtajemniczenia w modelarskie zacięcie poważne wpływa na możliwość popełnienia błędu czy skaleczenia się narzędziami. Bezpieczeństwo jest nie mniej kluczowe – większość z naszych przyrządów, a zwłaszcza noże różnych rodzajów wymagają odpowiedniego obycia, by być bezpieczne w użyciu, a o skaleczenie nimi nie jest trudno. Warto więc przy ich wykorzystaniu posiąść wiedzę na ten temat.

źródło: google.pl

Poradniki

Doświadczeniu modelarze i malarze są w stanie te same techniki i efekty wykorzystywać znacznie sprawniej niż początkujący, jak wszystko to zajęcie również wymaga po prostu wprawy i opanowania sztuczek. Dlatego jeszcze przed pierwszym ruchem pędzla dobrze wykorzystać potęgę sieci bądź literatury i poszukać poradników modelarskich i malarskich. Istnieją ich całe tysiące, od przeznaczonych do nowicjuszy i uczące tego w jaki sposób posługiwać się narzędziami i farbami, po szczegółowe przedstawienia złożonych technik. Dzięki temu będziemy mogli wykorzystać wiedzę i doświadczenia innych i ominąć część błędów i problemów, na jakie natrafimy na początku naszej przygody z modelarstwem. Często też możemy nauczyć się sposobów pozwalających na znacznie szybsze osiągnięcie docelowych rezultatów, co jest szczególnie ważne przy malowaniu figurek do gier bitewnych, gdzie część systemów może wymagać ich kilkudziesięciu. Przygotowanie takiej gromady modeli potrafi zająć całkiem dużo czasu, warto więc skorzystać z metod efektywnego jego wykorzystania.

  • Adam

    Znacie może jakieś sklepy online, a najlepiej stacjonarne, gdzie można zaopatrzyć się w takiego rodzaju gadżety (farbki, pędzelki, maty etc.) Na terenie śląska / katowic ?
    Fajny artykuł! Pozdrawiam