Jak już zapewne wiecie z innych tekstów, na początku do przygotowania modeli potrzeba nam kilku narzędzi, dzisiejszy wpis będzie dotyczył właśnie ich, jakie są ich rodzaje w danej kategorii i w co warto się zaopatrzy, by nasz warsztat początkującego modelarza był gotowy na każdą okazję.

źródło: google.pl

Pierwszym etapem obcowania z modelem najczęściej jest wyjęcie jego elementów z ramek będących elementem formy służącej do ich produkcji. Najlepiej jest do tego wykorzystać cążki do plastiku – są one precyzyjniejsze i delikatniejsze niż zwykłe, dzięki czemu możemy pozostawić mniejsze nadlewy plastiku przy elementach figurki, co uprości następne etapy. Jednak warto również posiadać masywniejsze, klasyczne cążki – by nie musieć używać dość delikatnych przeznaczonych do plastiku w każdej sytuacji. Łatwo jest je uszkodzić, jeśli będziemy obrabiać metalowe elementy jak np. piny do figurek wykonane ze spinaczy a zadbane i dobrze wykorzystywane narzędzia będą nam mogły służyć przez lata. Dlatego warto trochę w nie zainwestować i kupić modele nie tyle z najwyższej półki cenowej, a średniej. Najtańsze będą miały tendencje do szybkiego zużycia i w dłuższej skali wydamy na nie więcej.

źródło: google.pl

Bez względu na materiał, z jakiego mamy wykonane modele – czy to będzie plastik, metal bądź żywica, często po procesie produkcyjnym zostaje ślad w miejscu łączenia elementów formy. Należy go przed malowaniem oczywiście usunąć, najlepiej do tego zadania sprawdzają się dwa narzędzia: precyzyjny nóż lub delikatny pilnik. Noże użyteczne w modelarstwie można w większości przypadków zamknąć w dwa zbiory – noże segmentowe powszechnie określane mianem noży do tapet oraz precyzyjne skalpele. Te pierwsze posiadają takie zalety jak łatwość i szybkość wymiany stępionej powierzchni, możliwość wykorzystywania zarówno do delikatniejszych, jak i wymagających użycia większej siły prac oraz użyteczność w codziennych, domowych zastosowaniach.

źródło: google.pl

Skalpele przewyższają swoich segmentowych braci większą precyzją i ostrością, nadając się do działań, w których kluczowa jest dokładność. Posiadają również możliwość montażu wielu rodzajów ostrzy do różnych zastosowań, jednak nie nadają się do pracy z użyciem większej siły oraz wymagają pewnego obycia, z powodu łatwości skaleczenia się.

źródło: google.pl

By chronić nasze miejsce pracy przed dewastacją oraz ostrza naszych narzędzi przed szybkim stępieniem, dobrym pomysłem jest zakup maty do cięcia – specjalnej maty stworzonej do pracy z ostrymi narzędziami. Najczęściej składa się ona z kilku warstw, tak ułożonych by ostrze mogło się trochę w nią zagłębić, dzięki czemu nie działa na nie tak duża siła i mniejsze jest jego zużycie. Dodatkowo mają one na sobie wymalowane linie pomocnicze w różnych formach, użyteczne przy cięciu elementów i arkuszy.

źródło: google.pl

Pilniki podobnie jak noże posiadają wiele rodzajów, zarówno jeśli chodzi o ich kształt, jak i powierzchnię i grubość jej ziarna. Do zastosowań modelarskich przydatne będą pilniki iglaki o kilku kształtach. Pozwoli nam to na dobranie odpowiedniego narzędzia do potrzeby oraz zmniejszy tempo zużycia się poszczególnych pilniczków. Uzupełnić je można również papierem ściernym o drobnym i bardzo drobnym ziarnie tzw. papierem wodnym, którym można dokładnie wyrównywać elementy większych modeli i terenów.

źródło: google.pl

Sklejając modele, możemy zauważyć, że spasowanie części nie zawsze jest idealne i pozostają nam szpary. By nie szpeciły one nam modelu, musimy je czymś wypełnić – istnieją dwie główne techniki. W przypadku modeli małych postaci ludzi czy potworów do gier figurkowych najczęściej stosuje się tzw. green stuff, czyli dwuskładnikową masę plastyczną, pierwotnie stworzoną do domowych napraw, która po odpowiednim połączeniu składników nabiera ładnej zielonej barwy. Zachowuje ona przez pewien czas plastyczność, dzięki czemu możemy jej użyć do wypełniania braków lub jeśli mamy chęć i umiejętności do wyrzeźbienia nowych elementów i całych figurek. Istnieją również produkty takie jak Milliput o analogicznym zastosowaniu, jak również płynne wersje, które można nakładać pędzlem. W przypadku większych modeli jak pojazdy dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie szpachli modelarskiej, służącej do wypełniania otworów. Jej zaletą jest bardzo dobra współpraca z papierem ściernym, trochę wprawy i pracy pozwoli nam na uzyskanie prostych powierzchni i łączeń elementów.

źródło: google.pl

Jeśli chcemy korzystać z mas plastycznych, warto zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia do ich formowania. Doskonały wyborem mogą być zarówno zestawy stworzone w tym celu, jak i narzędzia dentystyczne, również świetnie się sprawdzające. Możemy również samemu stworzyć sobie przyrządy do dłubania, warto wtedy zadbać by część z nich była drewniana – masy plastyczne pokroju green stuff przylegają mocno do powierzchni, jeśli te nie są nawilżone, a drewno wchłaniając wodę, ma przewagę nad stalowymi odpowiednikami.

źródło: google.pl

Przy opisie cążek pojawiły się piny – wykonywane ze spinaczy biurowych, służą do zwiększenia powierzchni styku dwóch problematycznych do połączenia elementów, najczęściej w przypadku ciężkim metalowych figurek. Pin należy umieścić w otworach, a te należy wcześniej wykonać. Przydatne jest więc posiadanie małej, ręcznej wiertarki. Innym często wykonywanym zadaniem jest przewiercanie dziur w uzbrojeniu, co poprawia jego walory wizualne – większość plastikowych figurek ma jedynie lekko zaznaczone i dobrze jest pogłębić otwory wylotowe. Do wiertarki warto posiadać kilka grubości wierteł, co zwiększy jej użyteczność.

BRAK KOMENTARZY